proč přestat kouřit

Lidské tělo má neuvěřitelné regenerační schopnosti, které se projeví, jakmile přestanete kouřit. Riziko vzniku nemocí z kouření začíná okamžitě klesat, vleklé zdravotní potíže se začínají lepšit, fyzická i psychická kondice během krátké doby výrazně vzroste. Ale na rovinu. Proč přestat kouřit?

Nejčastější důvody, pro které lidé s kouřením přestávají, jsou čtyři.

Kuřáci balancují mezi svým přáním přestat kouřit a svojí potřebou kouřit. Studie a výzkumy jasně ukazují, že zájem přestat kouřit mají tři čtvrtiny kuřáků. V procesu odvykání kouření je naprosto klíčová odpověď na otázku: Proč chci vlastně s kouřením přestat? Ještě nikdo se nestal nekuřákem proti své vlastní vůli. Proto přijměte následující řádky jen jako vodítko, které by vám mohlo pomoci při hledání své vlastní odpovědi.

1 důvod proč přestat kouřit: osobní

Cigarety zotročují. Závislý člověk není svobodný. Pokud kuřákovi dojdou cigarety nebo zápalky (horší případ), je schopen podat neuvěřitelné výkony, aby si je co nejrychleji znovu opatřil. Kuřáci nemohou vychutnávat vůně, protože mají od kouře zničené sliznice. Ze stejného důvodu jsou ochuzeni o požitek z jídla a pití. Právem jsou některými lidmi považováni za sobce, protože nutí své okolí, včetně dětí a dalších členů své rodiny, aby pasivně vdechovali kouř, a nedobrovolně tak poškozovali své zdraví. Kouření tabáku je nemoc, která je definována jako „duševní porucha a porucha chování při užívání tabáku“, a má lékařskou diagnózu: F17.2.

2 důvod proč přestat kouřit: zdravotní

Nepochybujeme o tom, že detailně znáte všechna zdravotní rizika, vedlejší účinky, i důsledky kouření. Víte, že tabákový kouř přímo způsobuje nebo se významně spolupodílí na vzniku mnoha vážných chorob, mezi které patří onemocnění srdce a plic, rakovina, mrtvice a řada dalších. Pravděpodobně jste si také jisti, že konkrétně vaše zdravotní problémy, jako je např. kuřácký kašel nebo občasné bolesti hlavy či lýtek, jsou v podstatě „jen neškodné a mírně obtěžující“. To se ale bude časem měnit. Bohužel k horšímu.

3 důvod proč přestat kouřit: finanční

Zkusme udělat jednoduchý výpočet: každý den zaplatíte za jeden balíček vykouřených cigaret např. 90 Kč. To je 630 Kč týdně, 2.700 Kč za měsíc a 32.850 Kč za rok. To není zrovna malá suma. Za tyto peníze jste mohli např. jezdit rok co rok na pěknou dovolenou, nebo si koupit věci, po kterých toužíte, ale zdály se vám příliš drahé. Kouření je mimořádně nákladný způsob sebepoškozování…

4 důvod proč přestat kouřit: sociální

Ochota společnosti tolerovat kuřáky rok od roku klesá. Veřejných míst, na kterých se smí kouřit, je stále méně a méně. Návštěva dobré restaurace, dlouhá jízda autobusem, pobyt v divadle či kině, nebo zaoceánský let, se mohou změnit v muka. V některých kruzích je dnes již kouření minimálně nevhodné, ne-li přímo neúnosné. Ještě více to pak platí na západ od našich hranic. Nejen, že člověk zapáchající cigaretovým dýmem není „in“, ale je na něj dokonce pohlíženo jako na outsidera. Existují firmy, ve kterých si o pozicích ve vrcholovém managementu mohou kuřáci nechat jen zdát, v jiných firmách dokonce kuřáky nezaměstnají vůbec.

Zaujalo vás to? Podělte se s přáteli...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena. Povinná pole jsou označena *

Vložit komentář