fagerströmův test nikotinové závislosti

Pro určení míry závislosti na nikotinu slouží tzv. Fagerströmův test nikotinové závislosti. Každá odpověď je bodována, a míra závislosti se určuje podle konečného bodového součtu. Vyplnění testu obvykle zabere méně než jednu minutu, a přitom má test velmi dobrou vypovídací schopnost.

Fagerströmův test nikotinové závislosti

TEST
1 Jak brzy po probuzení vykouříte první cigaretu?
a) po více než hodině 0 bodů
b) za 31-60 minut 1
c) za 6-30 minut 2
d) do 5 minut 3
2 Je pro vás těžké nekouřit tam, kde je to zakázáno?
a) ne 0
b) ano 1
3 Které cigarety jste nejméně ochotni se vzdát?
a) první ranní 1
b) jiné 0
4 Kolik cigaret kouříte denně?
a) méně než 10 0
b) 11-20 1
c) 21-30 2
d) více než 30 3
5 Kouříte během první hodiny po probuzení častěji než během zbytku dne?
a) ne 0
b) ano 1
6 Kouříte, i když jste nemocní tak, že trávíte většinu dne v posteli?
a) ne 0
b) ano 1

 

Do 5 bodů je hodnocena závislost jako slabá. Kuřák by měl přestat dřív, než jeho závislost zesílí. Kuřáci se skóre 5 až 7 bodů mají silnou závislost a hrozí jim, že stanou extrémně závislými. Extrémně silnou závislost naznačuje skóre nad 7 bodů. Pokud chce kuřák s takto silnou závislostí na nikotinu přestat kouřit, neobejde se obvykle bez odborné pomoci zvenčí.

Dotazník vytvořil Karl-Olov Fagerström a publikoval ho jako Fagerströmův dotazník tolerance. Původní verzi modifikovala v roce 1991 skupina autorů pod vedením Todda Heathertona na Fagerströmův test závislosti na nikotinu (Fagerström Test for Nicotine Dependence). Dotazník je chráněn autorskými právy Taylor and Francis Ltd., ale může být bez souhlasu držitele práv reprodukován v podobě, v jaké byl zveřejněn (Heatherton a kol., 1991).

V klinické praxi se Fagerströmův test nikotinové závislosti používá k lékařskému zdokumentování pacienta, nejčastěji ve vztahu k předepsání léků na ovlivnění závislosti.

Reference

  1. Heatherton, Todd – Kozlowski, Lynn – Frecker, Richard – Fagerstrom, Karl-Olov. The Fagerstrom Test for Nicotine Dependence: a revision of the Fagerstrom Tolerance Questionnaire [online]. National Institute on Drug Abuse. [cit. 2009-03-11]. Dostupné online.
Zaujalo vás to? Podělte se s přáteli...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena. Povinná pole jsou označena *

Vložit komentář