jak znovu nezačít kouřit

Rozhodli jste se přestat s kouřením, a teď si nejste jisti, jak si v nové situaci počínat? Je lepší se čas od času odměnit jednou cigaretou, nebo si už raději nikdy nezapalovat? Každý člověk je individuální, a proto bude na každého fungovat jiné doporučení. Nabízíme vám pár informací, které byste mohli při hledání vlastní odpovědi na otázku “jak znovu nezačít kouřit” použít jako vodítko.

Selhat při odvykání kouření není nic výjimečného. Jen málokdo dokáže přestat napoprvé. Důležité je, abyste se po takovém neúspěchu zamysleli nad jeho příčinou a neopakovali stále stejné chyby. Ani ta nejúčinnější metoda vám nebude nic platná, pokud nechcete s kouřením OPRAVDU přestat. Každou odvykací terapii je třeba podpořit vlastní kázní a odpovědností. V průběhu let si kuřák vypěstuje soubor rituálů, a ty tyto motorické reflexy žádná terapie odstranit nemůže.

Zbavit se cigaret, popelníků, zapalovačů a dalších věcí má význam samo o sobě v tom, aby nám tyto věci kouření nepřipomínaly, ale pokud zbavení se těchto věcí spojíme navíc s určitým rituálem, můžeme dosáhnout ještě lepšího efektu. Symboly mají pradávný smysl a dodnes se používají hlavně ve východních zemích. Ať už věci spálíme, hodíme do vody nebo zakopeme na zahradě, může to pro nás být nový impulz a víra v to, že jsme se těchto věcí zbavili. [1]

Mezi nejčastější příčiny selhání při odvykání kouření patří následujících pět situací

 1. Dostali jste se do stresové, výjimečné situace a uvěřili jste, že vám cigareta pomůže ji zvládnout. Nepomůže a zbytečně jste si přidělali další problém. Zkazili jste si odvykání.
 2. V situaci, kterou jste po mnoho měsíců či let trávili s cigaretou, jste se nedokázali ovládnout. Odpolední šálek kávy, čekání na autobus, chvilka oddechu na prosluněném balkóně. Je nutné připravit si pro tyto okamžiky náhradní řešení, činnost, kterou budete vykonávat namísto kouření. Musí to být činnost přitažlivá, která bude schopná nahradit stávající prázdnotu. Většině lidí v těchto případech pomáhá zaměstnat ruce a ústa žvýkáním žvýkaček, cucáním bonbónů, lízáním zmrzliny, nebo konzumací jiných pochutin.
 3. Kamarád či kolega vás přemluví, abyste si s ním „dali čouda“. Připravte své okolí na to, že nekouříte a dejte mu jasně najevo, že si nepřejete, aby vás vystavovalo pokušení.
 4. Jste zvědaví, co se stane, když si dáte jednu cigaretu. Zaměřte svoji zvědavost jiným směrem. Jedna cigareta by s vámi neudělala nic, avšak u jedné cigarety už nezůstanete. Celé pracné období odvykání bude ztracené.
 5. Alkohol sníží vaši sebekontrolu. Proto pokud už si chcete zajít na skleničku, preferujte nekuřáckou společnost a nekuřácké podniky. Minimálně po dobu, než si svým nekuřáctvím budete zcela jisti. [2]

Desatero úspěšného odvykání kouření

 1. Přijměte fakt, že odvykání kouření není epizodní událostí, ale dlouhotrvající proces.
 2. Často jezte (klidně každé 2 hodiny), ale soustřeďte se na nízkokalorická jídla s energetickým obsahem jedné porce okolo 140 kcal.
 3. Jestliže se cítíte unaveně, víc spěte.
 4. Pijte hodně vody.
 5. Pokud to lze, zkuste nenásilně zvyšovat fyzickou zátěž (chůze do schodů, krátké procházky…)
 6. Do organizmu doplňujte vitamíny (nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny).
 7. Za každý den, který nekouříte, se vhodným způsobem odměňte (ale ne tak, že si zapálíte cigaretu).
 8. Nevěřte tomu, že se vám podaří zůstat jen u jedné, výjimečně vykouřené cigarety, nebo jednoho příležitostného potáhnutí.
 9. Znovu a znovu si připomínejte, proč jste se rozhodli s kouřením skoncovat, a co jste svým rozhodnutím získali.
 10. Pokud se vám nedaří psychyckou rovinu závislosti na nikotinu zvládnout samostatně a bez pomoci, neodkládejte návštěvu specializovaného antinikotinového centra.

První pomoc při nutkavé chuti na cigaretu

 • DRINK. Pijte pomalu vodu a držte ji déle v ústech pro uchování její chuti.
 • DEEP breathe. Zhluboka dýchejte. Pomalu se nadechněte a opět pomalu vydýchněte.
 • DO. Dělejte nějakou činnost, abyste odvrátili svoje myšlenky od kouření. Fyzická námaha a cvičení jsou dobrou alternativou.
 • DELAY. Nepoddávejte se chuti kouřit. Po pěti minutách chuť na cigaretu slábne a vaše rozhodnutí nekouřit se vrátí zpět. [3]

Reference

 1. Jak přestat kouřit [online]. Kouření.biz – jak přestat kouřit. [cit. 2009-03-11]. Již není dostupné online..
 2. Když neuspějete napoprvé [online]. MeDitorial. [cit. 2009-03-11]. Dostupné online.
 3. Mezinárodní doporučení pro odvykání kouření v primární péči [online]. Společnost pro léčbu závislosti na tabáku. Překlad: MUDr. Lenka Štěpánková. [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.
Zaujalo vás to? Podělte se s přáteli...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena. Povinná pole jsou označena *

Vložit komentář