přestat kouřit a zhubnout

Chystáte se přestat kouřit a obáváte se, že přiberete? Nebo jste se už pokoušeli přestat a zaskočil vás rychlý nárůst tělesné hmotnosti? Nejste sami. S podobnými problémy se setkávají čtyři z pěti kuřáků. Jak tedy přestat kouřit a zhubnout bez hladovění?

Výhody pro zdraví, které získáme, když přestaneme kouřit, výrazně převyšují rizika spojená s nadbytečnými kilogramy. Přesto je stále mnoho kuřáků, kteří se právě nadváhy obávají. Někteří mají z nárůstu hmotnosti dostatečně velký strach na to, aby dokázal zhatit jejich pokusy skončit s kouřením.

Méně cigaret, více kilogramů?

Bezprostřední přírůstek na váze je sice nepříjemný, mějte ale na paměti, že do půl roku se většině exkuřáků podaří zbavit se nadbytečných kilogramů a přiblížit se zpátky ke své původní váze.

Je důležité si uvědomit, že je možné přestat kouřit a stále si udržet svoji hmotnost pod kontrolou. Bude vás to sice stát nějaké úsilí, ale rozhodně to stojí za to.

Je také důležité porozumět důvodům, proč lidé, kteří přestali kouřit, přibírají. Najdou se i tací, kteří se ke kouření vrátí jenom proto, aby se nadbytečných kilogramů zbavili. Tomuto způsobu myšlení se ale chceme vyhnout – pro naše zdraví představuje mírná nadváha mnohem menší zlo než kouření.

Proč exkuřáci trpí nadváhou?

Ke vzniku nadváhy dochází, když příjem kalorií převažuje nad výdejem. Dalšími faktory, které ovlivňují hmotnost, jsou věk, pohlaví, rychlost metabolismu, tělesná hmotnost, fyzická aktivita a další.

Kouření ovlivňuje především:

 • Metabolismus – nikotin zvyšuje u kuřáků rychlost metabolismu, což vede k tomu, že kuřáci mohou přijmout větší množství kalorií, aniž by přibrali. Jde ale o velmi nezdravý způsob, jak kalorie spalovat. Poté co si dáte cigaretu, se váš tep zvýší o 10–20 úderů za minutu. Je to jedním z důvodů, proč jsou kuřáci mnohem více ohroženi nemocemi srdce a cév. Když svému tělu odepřeme pravidelný přísun nikotinu, dojde k tomu, že se rychlost metabolismu vrátí k normálu, často se ale i zpomalí. Právě to má za následek snadné nabírání kilogramů. Silný kuřák spálí kouřením až 200 kilokalorií denně.
 • Změny stravovacích návyků – lidé, kteří přestali kouřit, si příjemný pocit, který jim cigareta dříve poskytovala, často kompenzují jídlem. Mnoho exkuřáků najednou zjistí, že má neustále chuť na sladké. Lidé si také často zvyknou řešit jídlem stresující situace. Častá bývá i podvědomá myšlenka, že si musím přece něco dopřát, nějak se odměnit, pomoci si k příjemnému pocitu. V neposlední řadě hraje svou roli i to, že nikotin snižuje chuť k jídlu.[1]

Desatero zdravého hubnutí

Nemusíte držet žádné krátko – či dlouhodobé diety. Musíte pouze celkově zaměnit své nezdravé stravovací návyky za zdravé.

 1. Vyhněte se rafinovanému cukru, moučníkům, čokoládám , sušenkám, coca-cole, zmrzlinám a kečupu. Pokud nedokážete chuť na sladké překonat, dopřejte si sušené ovoce nebo zkuste smíchat nastrouhanou mrkev, rozinky, slunečnicová semínka a nastrouhaný kokos.
 2. Bílé pečivo, bílou rýži a těstoviny nahraďte celozrnným pečivem, rýží Natural a celozrnnými či amarantovými těstovinami.
 3. Omezte nadměrné solení. Sůl zadržuje v těle vodu a přispívá tak k nárůstu hmotnosti. Po slaných jídlech se zvyšuje chuť na sladké. Dejte si pozor i na skrytou sůl v uzeninách, sýrech a instantních výrobcích.
 4. Nejezte smažená jídla a tučné sýry.
 5. Ke každému jídlu konzumujte zeleninový salát s jablečným octem a za studena lisovaným olivovým olejem. Enzymy, minerály a vitamíny obsažené v zelenině, napomohou správnému trávení. Olivový olej pomáhá ze zeleniny uvolňovat v tucích rozpustné vitamíny a jablečný ocet pročišťuje organismus a podporuje metabolismus.
 6. Každý den si dopřejte trochu pohybu. Pokud nemáte čas na sportovní aktivity, tak alespoň choďte pěšky do schodů, při televizních zprávách šlapejte na rotopedu či skákejte na minitrampolíně.
 7. Snažte si pročistit organismus, který byl několik let zanášen. K pročištění můžete využít pročišťovací čaje, Aloe Vera šťávu, juccu, přírodní prostředky na podporu jater (Regalen, LKVB6), jednodenní půsty, návštěvy sauny či výplachy střev.
 8. Od potravinových doplňků nečekejte zázraky. Žádný výrobek z vás neudělá během čtrnácti dnů hubeňoura. Může však napomoci trávení, pročistit organismus a správně nastartovat metabolické procesy v těle. Potravinové doplňky by měly zůstat pouze doplňky správné výživy a pohybových aktivit.
 9. Jezte pomalu a do polosyta. Nemusíte dojídat vše, co máte na talíři.
 10. Myslete pozitivně. Každý den si večer před spaním představujte, jak máte štíhlou a pevnou postavu. Síla podvědomí je obrovská. [2]

Co dělat, když chcete přestat kouřit a zhubnout?

Obecně by se dalo konstatovat: jezte každé 2 hodiny a to takové porce, jejichž energetická hodnota nepřesahuje 140 kcal. To nejhorší, co můžete udělat je, že začnete hladovět. Tělo si to zapamatuje, a o to ochotněji bude vytvářet tuky, až se zase najíte. Často se tomu říká jojo efekt (opětovné zvýšení tělesné hmotnosti po její předchozí cílené redukci).

Bez znalosti bližších podrobností o vaší osobě (věk, váha, zdravotní stav, metabolický typ…) není možné uvést konkrétní složení jídelníčku. Proto je vhodné věnovat nějaký čas pátrání po internetu, nebo navštívit výživového poradce. Pro orientaci uvádíme alespoň základní charakteristiky a mezinárodní označení stravy připravované s ohledem na zdravotní stav jak ji používá Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA). [3]

Označení IATA Diagnóza Složení stravy
BLML žaludeční vředy, střevní obtíže nedráždivé, nekořeněné nebo pouze lehce kořeněné jídlo chudé na vlákninu a tuky, nejsou použity cibule, česnek ani ořechy
DBML cukrovka, intolerance glukózy diabetické jídlo neobsahuje složky s čistým cukrem jako džemy, marmelády, limonády, sladkosti, zmrzlinu nebo sladké sušenky, množství tuku je také striktně omezeno
GFML alergie na lepek, bezlepková dieta, enteropatie, alergie na pšenici bezlepkové jídlo neobsahující pšenici, žito, oves ani ječmen
HFML vlákninová dieta strava se vyhýbá ovoci a zelenině, ořechům, hroznům, otrubám a celým zrnům
LCML nadváha nízkokalorické jídlo bez použití cukru a složek jej obsahujících
LFML kardiovaskulární nemoci netučné nebo málo tučné jídlo bez cholesterolu
LPML obtíže ledvin a jater nízkoproteinové jídlo, složky obsahující vysoký podíl bílkovin, jako ryby, maso, vejce, některé mléčné produkty, luštěniny nebo želatina, nejsou příliš mnoho použity
LSML vysoký krevní tlak, hypertenze, neslaná dieta nesolené nebo málo solené jídlo, často se nepoužívají ingredience obsahující velké množství soli jako polotovary, masový nářez nebo sýr
NLML intolerance laktózy, alergie na mléko nejsou použity žádné mléčné produkty ani mléko
PRML dna jídlo často obsahuje maso nebo rybu, nejsou použity ořechy, luštěniny, pšeničné klíčky, otruby ani alkohol

Reference

 1. Přestaňte kouřit a zůstaňte štíhlí! [online]. České noviny, zpravodajský server ČTK. 2009-01-29 [cit. 2009-06-19]. Dostupné online.
 2. Desatero zdravého hubnutí [online]. Vitamins Cosmetics. 2000-11-21 [cit. 2009-06-21].Dostupné online.
 3. Strava v letecké dopravě [online]. Wikipedia. [cit. 2009-11-08]. Dostupné online.
Zaujalo vás to? Podělte se s přáteli...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena. Povinná pole jsou označena *

Vložit komentář