problémy s početím

Nekuřačky mají větší šanci otěhotnět než kuřačky! Nikotinem načichlý organismus totiž snižuje schopnost embrya implantovat se v děloze, což je nutná podmínka pro úspěšné oplodnění. Nenechte se tedy mýlit, že když se vám nedaří otěhotnět přirozenou cestou, vyřešíte to návštěvou centra asistované reprodukce. Za problémy s početím totiž může být cigareta.

Odborníci z oblasti asistované reprodukce se shodují, že pokud mladý pár usiluje o početí, pak mu kouření rozhodně neprospěje. Plodnost ženy klesá až o 40% a mužům ubývají spermie, jsou častěji deformované nebo nepohyblivé.

Výsledky umělého oplodnění, kdy je jedna spermie injektována přímo do odebraného vajíčka, hovoří jasně: Ženy nekuřáků otěhotní ve 38% případů a u manželek kuřáků se zaznamená úspěch ve 22%.

Jsou samozřejmě kuřačky, které chtějí-li otěhotnět, podniknou kroky, aby se závislosti zbavily. Je to dokonce i forma alibi, jak se nikotinu vymluvit. Věřte nebo ne, ale závislost je přímo úměrná počtu vykouřených cigaret. Každá cigareta se počítá. Tělo se vyčistí individuálně do několika měsíců až let, podle doby kouření a schopnosti revitalizace organismu.

Pak jsou známy typy žen, které odhazují do koše s pozitivním testem i zbytek nevykouřených cigaret. Automaticky, při zjištění gravidity. Těhotenství a soustředění se na zdravý vývoj plodu, je kouření zbaví nastálo, či dočasně – krabička cigaret trpělivě a úpěnlivě vyčkává, až její majitelka porodí a přestane kojit, pak bude opět jedinou paní svého těla. [1]

Bohužel existují i rodičky, které se přisají k filtru kdykoli.

Problémy s početím může způsobit i jedna cigareta denně

Didi Braatová, profesorka gynekologie na Universitním lékařském centru v Holandském Nijmegen tvrdí, že stačí aby žena kouřila po dobu jednoho roku více než jednu cigaretu denně, a její šance porodit živé dítě se sníží o 28%. Co do schopnosti otěhotnět to odpovídá rozdílu mezi dvaceti a třicetiletou ženou.

Braatová na vliv kouření přišla když se svými spolupracovníky vyhodnotila údaje ze zdravotních záznamů 8.500 žen, kterým bylo 20 až 45 let a které v Nizozemí podstoupily léčbu v centrech pro asistovanou reprodukci. Údaje se vztahují k časovému úseku let 1983 až 1995 a ve sledovaném souboru tehdy kouřilo 40% žen. Více než 7% mělo nadváhu (posuzováno podle hmotnostního indexu 27 kg/m2). Údaje se vztahují k datu jejich prvního pokusu o IVF.

Snížená plodnost sledovaných žen byla přičítána jedné ze čtyř příčin:

  • snížená průchodnost vejcovodů
  • snížená plodnost partnera
  • mnohočetné ovariální cysty a zánět děložní sliznice
  • nezjištěné příčiny

Kouření mělo největší negativní vliv na ženy, u kterých se nedařilo zjistit příčinu jejich neplodnosti. V této skupině přicházely kuřačky do jiného stavu jen ve 13,4% případů. U nekuřaček byla tato šance, že přivedou na svět živé dítě, významně vyšší. Jejich šance otěhotnět dosahovala 20,7%.

Statistické výpočty neobjasnily co je vlastní příčinou škodlivosti kouření na plodnost u žen, ale Braatová soudí, že sloučeniny obsažené v kouři, mohou být toxické pro buňky endometria, vnitřní tkáň dělohy která rozhoduje o uhnízdění zárodku. A nebo, že tyto jedy mají zhoubný vliv na ochranný obal obklopující vaječnou buňku (zónu pellucidu).

V celém souboru sledovaných žen vyšlo snažení mít potomka naprázdno u 21,4% kuřaček, ale jen u 16,4% žen, které tomuto zlozvyku nepodléhaly. [2]
Je samozřejmě svatým právem každého páru, aby se rozhodl, jestli chce kvůli kouření riskovat výše zmíněné problémy s početím.

Reference

  1. Markéta. Každá cigareta se počítá, když vajíčku čas tiká [online]. Femina.cz, chytré čtení pro chytré ženy… 2007-08-27 [cit. 2009-03-11]. Dostupné online.
  2. Pazdera, Josef. Při kouření do jiného stavu nepřijdete [online]. OSEL: Objective Source E-Learning. 2005-04-09 [cit. 2009-03-11]. Dostupné online.
Zaujalo vás to? Podělte se s přáteli...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena. Povinná pole jsou označena *

Vložit komentář