Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je zřejmě vynikající stratég a jak se zdá, zákaz kouření v hospodách, barech a restauracích skutečně hodlá prosadit. Uvedl, že je ochoten ze zákazu kouření v restauracích, hospodách a barech zcela vypustit elektronické cigarety. Elektronická cigareta je z hlediska zdravotní závadnosti o několik řádů přijatelnější. Nabízí se otázka, nakolik jde o vstřícné gesto v reakci na probíhající diskuzi ve sněmovně, a nakolik jde o předem připravenou úlitbu, která jen byla v pravý čas použita. Na celkovém výsledku to však mnoho nemění, po mnoha hodinách diskuzí nakonec v úterý 15.12.2015 v prvním čtení návrh zákona poslanci podpořili.
Jak který poslanec hlasoval, můžete zjistit zde. Pro zamítnutí návrhu hlasovali poslanci ODS, ke kterým se připojilo pár jednotlivců z dalších politických stran. Ačkoliv je finální schválení zákona ještě daleko, prvního velkého úspěchu bylo dosaženo. Ze přítomných 154 poslanců bylo pro zamítnutí návrhu pouhých 33, což musí být pro tabákovou lobby a poslance v jejich dresu těžká rána. Návrh bude nyní projednávat zdravotnický výbor Sněmovny.
Ministerstvo zdravotnictví stále naivně doufá, že zákon začne platit v průběhu příštího roku. Podle průzkumu MF DNES podporuje zákaz kouření v hospodách a barech 63% čtenářů. Z toho je cca 75% nekuřáků a 25% kuřáků. V podpoře zákazu převažují ženy nad muži. Ačkoliv složení čtenářů iDNES.cz není přesným odrazem skladby obyvatel České republiky, lze výsledek považovat za výmluvný. Hlasování trvalo od pondělí, 14. prosince do čtvrtka, 17.12.2015 a zúčastnilo se ho 111 746 osob.
Zákaz kouření v hospodách není pro kuřáky jednou ranou
Ať tak či onak, podařil se ministrovi Němečkovi mistrovský tah a dostal se dál, než kterýkoliv jeho předchůdce od roku 1989. A za to mu právem patří uznání. Nyní je otázka, jak na vzniklou situaci zareaguje tabákový průmysl, na který čekají v příštím roce další dvě rány.
Firmy se právem obávají snížení příjmů, protože na ně od 1. ledna 2016 dopadne vyšší spotřební daň. Ta povede ke zvýšení ceny krabičky cigaret zhruba o 3 koruny. Navíc budou muset od 20. května 2016 povinně zveřejňovat na obalech odrazující „drastické“ snímky a jak ukázaly zkušenosti ze zahraničí, cigarety s obrázkovým varováním, způsobují dočasně snížení spotřeby kvůli stigmatizaci spotřebitele. V současné chvíli ale vůbec není jasné, jak výměna krabiček proběhne. Naši zákonodárci příslušnou směrnici ještě nezačlenili do zákonů, a učiní tak nejspíš až na poslední chvíli. Během velmi krátké doby pak budou muset výrobci dostat z trhu staré krabičky, a nahradit je novými.